sobota 30. dubna 2016

Nejlepší snídaňová kaše na světě!/ The best breakfast porridge ever!

Už v minulém příspěvku jsem Vám ukazovala můj nový objev - banánovo-ovesnou kaši, která je hotová během pár minut a chutná skvěle. Stačí přivést mléko k varu, přidat vločky a míchat, míchat, míchat... poté přidáme na kousky nakrájený banán, rozvaříme a ozdobíme. V průběhu uplnulých dní jsem trochu experimentovala a připravila další podobné kaše z ovoce a vloček:

Klasická banánovo-ovesná kaše s ořechy a javorovým sirupem

Banánovo-ovesná s jahodami




Ovesno-borůvková kaše: stejný postup jako u předchozích, jen se do kaše dají spolu s banánem rozvařit také borůvky. Kaše bude fialová a chuť nezvyklá, přesto však lahodná.
Jablečno-ovesná s banánem a burákovým máslem

V obchodě jsem narazila také na vločky pohankové, které jsou ještě zdravější než klasické ovesné. Nemají lepek, ale obsahují rutin a další látky, které snižují cholesterol, nezvyšují glykémii a mají také protirakovinné účinky. Navíc jsou rychleji hotové než ty ovesné. 

Potřebujete pohankové vločky (na jednu porci asi 2-3 lžíce), mléko (2 hrnky), banán a ingredience na ochucení- javorový sirup, atd...

 Nejdříve přivedeme mléko k varu.
 Jakmile se začne vařit, přidáme pohankové vločky a budeme míchat asi 5 minut, dokud směs nezhoustne.
Těstě před dovařením přidáme nakrájený banán, necháme ho rozvařit, až nebude jeho struktura patrná.


Ozdobíme sirupem a sušenými švestkami.

Můžu říct, že jsem nikdy nejedla asi lepší kaši. Líbí se mi její textura, vůně, na dlouhou dobu zasytí a je zdravá.

Bon appetit!



pátek 22. dubna 2016

Cuketová pizza/ Zucchini pizza

Teď na jaře vůbec nemám chuť na masité pokrmy a nic těžkého. Proto když jsem dostala chuť na pizzu, připravila jsem ji na velmi lehký způsob, bez kvasnicového těsta, masa...

Uznávám, že listové těsto není také ideální, jelikož je hodně tučné, ale pokud nesníte celý plech a vyberete pokud možno nějaké bez palmového oleje, není to tak hrozné. Na jednu pizzu jsem použila jen 1,5 plátku proscuitta, nízkotučný sýr, cuketu, česnek, loupaná rajčata a koření. Na druhou jsem dala tvarůžky, jelikož patří k dietním pokrmům. Mají jen malý obsah tuku (bohužel obsahují zase více sodíku).

Ingredience:
  • 2 balení listového těsta (snažte se vybírat nějaké bez plamového oleje, nejlépe s máslem)
  • plechovka loupaných rajčat
  • 2 rajčata
  • 2-3 stroužky česneku
  • 1 cuketa
  • nízkotučný sýr, tvarůžky
  • prosciutto
  • oregáno, pepř, sůl
Postup:
  1. Těsto dáme na pečíčí papír, případně rozválíme, nejtenčeji však na 5 mm, tenčí by se špatně krájelo a rozpadalo. Těsto propícháme vidličkou.
  2. Loupaná rajčata rozmixujeme s pepřem a solí a potřeme jimi pizzu.
  3. Poté nandáme na pizza na co nejtenčí (1-2 mm) kolečka nakrájenou cuketu, česnek, rajčata, proscuitto, sýr/ tvarůžky, případně cokoliv dalšího. Okořeníme špetkou soli a pepřem dle chuti. Posypeme oregánem, které dodá požadovanou "pizzovou" chuť.
  4. Dáme pact do předehřáté trouby (200- 210°) na cca 15 minut nebo dokud nejsou okraje zlatavé.
  5. Bon appetit!








neděle 10. dubna 2016

Věci, které mi dělají radost/ Things make me happy

Poslední dobou jsem objevila spoustu skvělých jídel, receptů, pochoutek, obchodů atd.. o které se s vámi chci podělit. Jsou to věci, které mi doopravdy udělaly radost a potěšily mě :))

1) Začnu pěkně od začátku, takže od snídaně. Došly mi všechny pohankové, jáhlové a ovesné instatntní kaše. A na těch já jsem závislá a snídaně bez nich pro mě není snídaně. A tak jsem si uvařila svoji ovesno- banánovou kaši a byla ÚŽASNÁ! Intenzivní, lahodná a prostě bez chyby. Jak na to? Stačí když na jednu porci dáte do menšího hrnce či na hlubší menší pánev vařit cca hrnek mléka. Potom přidáte asi 3 lžíce vloček a mícháte a mícháte a mícháte. Jakmile směs zhoustne (nejdřív se tomu ani nechce věřit, ale vážně zhoustne), přidáme na kolečka nakrájený banán a mícháte opět do té doby, než se banán rozvaří. To je vše, pak už staší jen ozdobit třeba buráky, javorovým sirupem nebo ovocem.


2) Když už jsme u toho sladkého, doporučuji zajít na Staroměstské náměstí, podívat se na trhy. Mají (měli) tam totiž perfektní donuty posypané pistácií, které stály za to. Cena byla samozřejmě trochu vyšší (asi okolo 60 kč myslím), ale donut jsem ani nemohla sníst, jak byl velký. A jestli nemusíte donuty, pak zkuste sladkosti z Paula, kterému jsem tak trochu propadla. Tedy dopřeju s jeho návštěvu jen vždy u nějaké příležitosti, protože delikatesy jsou tu velmi drahé, ale cena se v tomhle případě určitě rovná kvalitě. Můžete ochutnat různé makronky nebo košíčky s ovocem, ořechy, čokoládou... prostě pro mě úplné nebe:)




3) Poslední dobou svoje tělo očištuju různými "jarními detoxy". Jak můžete vidět o pár řádků výše, nijak to nepřeháním :D, ale dopřávám si spoustu zeleniny a ovoce, bylinek atd.. Skvělá je brokolicovo-bazalková polévka, která je nejen zdravá, ale velmi osvěžující, jarem vonící a moc dobrá. Stačí jen uvařit brokolici, rozmixovat, přidat trochu mléka, česnek, sůl, špětku kari a natrhané listy bazalky. Ještě jednouse vše promixuje a podáváme!



4) Rajčatový tartar je další jarní perfektní pokrm. Je rychlý, snadný a vážně chutný. Stačí nakrájet na drobno rajčata, šalotku, bazalku a olivy, přidat olivový olej, balzamico, citronovou šťávu, sůl a pepř, případně česnek. Všechno smícháme a můžeme servírovat na opečené bagetce, friselle, toustu nebo třeba s mozarelou.

5) Lososový tataráček je dobrý kompromis mezi rajčatovým a hovězím tatarákem. Je zdravý a lehký. stačí najemno nakrájet lososa, přidat cibulku, kopr, sůl, pepř, limetovou šťávu, balmazico nebo vinný ocet a smíchat. Já k tomu měla ještě směs okurek s jogurtem a česnekem a balzamicovou redukci - mňam!


6) A na závěr tip na úžasný mátový sorbet z Ovocného světozoru na Florenci (nebo kdekoliv jinde v Praze). Ve vedru, které bylo v úterý mi skvěle bodl, osvěžil a měla jsem z něj moc dobrý pocit.



Snad se vám příspěvek líbil, inspiroval a nebo aspoň navnadil chuťové pohárky :)


pondělí 4. dubna 2016

Asijská dýňovo-mrkvová polévka/ Asian pumpkin- carrot soup

Dýňové polévky miluju, jsou lehké, zdravé a strašně dobré. Taky mám ráda výrazné chutě a asijskou kuchyni. A tak mě napadlo udělat dýňový krém s mrkví na takový lehce asijský způsob. Budete potřebovat pouze máslovou dýni, mrkev, cibuli, mléko, sůl, kari, česnek a bobkový list (ten nevím, zda je asijský, ale dává polévka výjimečnou chuť a vůni).

Ingredience na 3-4 porce:
  • 1 máslová dýně
  • 1 mrkev
  • 1 cibule
  • čajová lžička soli
  • čajový lžička kari
  • půl lžičky chilli
  • čajová lžička drceného česneku
  • 2 bobkové listy
  • cca půl hrníčku mléka
Postup:
  1. Očistíme dýni, vydlabeme semínka a nakrájíme ji na menší kousky. To stejné uděláme s mrkví.
  2. V hrnci osmahneme na jemno nakrájenou cibuli, přídáme dýni i mrkev a zalijeme vodou tak, aby přesahovala asi 1 cm nad zeleninu, přidáme bobkový list a dáme vařit.
  3. Jakmile bude zelenina měkká, odstavíme z plotny, promixujeme, přidáme sůl, kari, chilli, česnek. Vše promícháme, zjemníme mlékem a podáváme.
Bon appetit!