středa 30. března 2016

Lilkoto/ Auberginoto


Lilek + risotto = lilkoto.

Jednou jsem připravovala rizoto s lilkem. Bohužel když jsem už měla lilek nakrájnený a vše připravené a chtěla dát vařit rýži, zjistila jsem, že skoro žádnou nemám. Respektive mi zbýval asi jeden malý šálek rýže, což na rizoto na 3 a více procí nestačí. A tak jsem udělala "lilkoto", tedy lilek s rýží. A výsledek byl překvapivě skvělý. Tahle směs se dá jíst jako hlavní chod (třeba s parmezánem), jako příloha k masům nebo jako lehký předkrm ozdobený lilkovými chipsy. Potřebujete pouze 4 suroviny a je hotový hned. 



Lilek vejcoplodý je mimochodem mimořádně bohatý na minerální soli fosforu, vápníku, draslíku, hořčíku, železa a manganu. Jeho šťáva má antibiotické účinky, čerstvé plody snižují obsah cholesterovlu v krvi. Podporuje činnost jater a tzv. čistí krev. Proto je vhodý i jako podpůrný prostředek při léčbě kožních problémů a ekzémů.

Ingredience na cca 4 porce:
  • jedna plechovka loupaných rajčat
  • hrníček rýže
  • lilek
  • 2 stroužky česneku
  • sůl, pepř
  • olej
Postup:
  1. Nejprve lilkové chipsy. Na pánvi prudce rozehřejeme olej a přidáme na kolečka (asi 2-3 mm) nakrájený lilek. Stačí jen pár chipsů na ozdobu či na chuť. Smažíme do zlatova.
  2. Poté dáme vařit rýži dle návodu.
  3. Dále nakrájíme lilek na asi 1 cm velké kostičky, orestujeme v hrnci na troše oleje nebo na sucho a podlijeme vodou. Přidáme poklici a dusíme ve vlastní šťávě a páře do měkka (cca 15 minut).
  4. K lilku přidáme plechovku rajčat (lze nahradit normálními rozmixovanými rajčaty) a chvíli mícháme. Poté do směsi přidáme rýži, česnek, sůl a pepř.
  5. Lilkoto ještě chvíli redukujeme, aby nebylo úplně tekuté a poté podáváme s chipsy.
Bon appetit!








neděle 27. března 2016

Velikonoční slavnostní menu/ Easter festive menu

Znáte Václava Šmerdu? Je to jeden z nejlepších kuchařů ČR, jehož jídla a menu jsou perfektní syntézou kulinárnáho umění a lahodných chutí. Včera jsem měla tu čest ochutnat jeho velikonoční menu a byla jsem maximáně nadšená. Menu nebylo jen vynikající, hodně zeleninové, plné libového masa a bylinek. Tudíž se můžete inspirovat, já už se teď těším, až zkusím hráškový krém s vanilkou a křepelčím vajíčkem.

Menu:
STUDENÝ PŘEDKRM
JEHNĚČÍ PAŠTIČKA V KŘUPAVÉ ROLCE A JEHNĚČÍ CARPACCIO,CELEROVÝ SALÁTEK,JABLEČNÁ PĚNA A RUKOLOVÝ KRÉM

POLÉVKA
HRÁŠKOVÝ KÉM S VANILKOU A PIROŽKEM PLNĚNÝM KUŘECÍM MASEM A KUKUŘIČNÝM PYRÉ A KŘEPELČÍM VAJÍČKEM

TEPLÝ PŘEDKRM
ZAUZENÁ SELEČÍ PANENKA V BYLINKÁCH NA PYRÉ Z ČERVENÉ ČOČKY,FAVA FAZOLKY SE SLADKOKYSELÝMIŠALOTKAMI,SLANINOVÝM KRÉMEM A ČESNEKO TYMIÁNOVÝM GELEM

HLAVNÍ CHOD
KRÁLIČÍ ROLKA SE ŠPENÁTOVÝMI LISTY A KŮZLEČÍ CREPINETKA S BRAMBOROVÝM ŠKUBÁNKEM V PANKO STROUHANCE,KVĚTÁKOPASTYŇÁKOVÉ PYRÉ,VELOUTÉ S MEDVĚDÍM ČESNEKEM A SILNÝM KŮZLEČÍM DEMI GLACEM

DEZERT
VARIACE VELIKONOČNÍCH MAKRONEK S JOGURTOVÝM MOUSEM A HEŘMÁNKOVÝM MASCARPONE,REBARBOROVÝM RAGŮ,OVOCNÝM SORBETEM A SABAYONEM Z ČERVENÝCH RŮŽÍ




Zapečené rýžové nudle/ Baked rice pasta

Existují lidé, kteří nesmí konzumovat lepek z důvodu celiakie. Potom jsou lidé, kteří lepek vynechávají z jiných důvodů - například protože bez lepku (respektive potravin, v nichž je obsažen) se cítí lépe, hubnou, připadají si "lehčí" atd... Já jsem bez lepku vydržela asi 2 týdny, možná se mi lehce zjemnila pleť (ale možná to bylo jen placebo), možná jsem se necítila tak nafouklá, ale nevím, zda to mělo jiné účinky. Prostě se nedokážu vzdát jednou za čas křupavého pečiva, sem tam pizzy nebo koláčků. Nicméně podle několika teorií lepek "zacpe" střevo a nedochází potom k efektivnímu vstřebávání užitečných a potřebných látek. Proto se lepkem neláduju pořád, ale často nahradím pečivo kukuřičnými chlebíčky nebo třeba těstoviny těstovinami rýžovými. 

Tohle je můj vydatný recept na zapečené rýžové těstoviny se šunkou, cibulí, vajíčkem a polníčkem.

Ingredience na 1 pekáč:
  • balení rýžových těstovin
  • šunka
  • cibule
  • 2-3 vejce na tvrdo
  • sýr na posypání nebo pokládání "vršku" - parmezán, gran moravia, gouda...
  • polníček (je trochu nahořklý) nebo špenát 
  • chilli, sůl
Postup:
  1. Těstoviny uvaříme dle návodu. Mezitím na rozpálené pánvi opečeme cibulku a šunku.
  2. Uvaříme si vejce na tvrdo, které potom oloupeme a nakrájíme pomocí kráječe nebo ostrým nožem na malé kostičky.
  3. Pekáč vyložíme pečícím papírem, přidáme těstoviny, které smícháme s restovanou cibulkou a šunkou. Poté přidáme kousky vajec, polníček nebo špenát a všechno znovu promícháme. Lehce posypeme chilli a solí. 
  4. Nahoru dáme jakýkoliv sýr, který se hezky rozteče. Nejlepší je parmezán, mozarella nebo třeba gouda. Dáme péct na 220° cca na 20 minut nebo do doby, než bude povrch zlatavý.
  5. K těstovinám je dobré udělat jogurtovo- majonézový dip z řeckého bílého jogurtu, majonézy, špetky soli a pepře. Ozdobíme listem polníčku či špenátu.
Bon appetit!










neděle 20. března 2016

Těstoviny s rajčatovou omáčkou a hovězími karbenátky se sýrem/ Tomato sauce pasta with cheese-beefburgers

Rychlý a celkem zdravý páteční oběd, hotový asi za 25 minut. Chtěla jsem trochu ozvláštnit moje milované hovězí karbenátky a tak jsem je doplnila o strouhaný sýr gran moravia. A výsledek je vynikající. Omáčka z rajčat není dělaná z protlaku, ale "real" rajčat a loupaných konzervovaných rajčátek a na chuti to je poznat! 

Ingredience na 3 porce:
  • 1 vakuové balení hovězího masa
  • kousek sýru gran moravia či jiného alespoň 30% sýru
  • olej
  • 2 vejce
  • 4 cherry rajčátka / 1 velké rajče
  • plechovka loupaných rajčat
  • půl kelímku zakysané smetany
  • půl malé cibule
  • špagety
  • sůl, chilli, stroužek česneku
Postup:
  1. Z hovězího masa, 2 vajec a najemno nastrouhaného sýru vytvoříme vetší karbenátky, které dáme péct na plech s pečícím papírem do předehřáté trouby na 200°.
  2. Mezitím dáme vařit těstoviny (špagety nebo jakékoliv jiné) dle návodu a uděláme si omáčku.
  3. Na trounce oleje orestujeme civulku a nakrájená rajčata, přiklopíme pokličkou a asi 3 minuty dusíme. Poté přilijeme loupaná rajčata z plechovky, zamícháme a opět dusíme a necháme zhoustnout.
  4. K omáčce přilijeme smetanu, zamícháme, přidáme sůl, chilli a lisovaný stroužek česneku. Omáčku můžeme propasírovat nebo ne, to záleží jak jemné omáčky máte rádi:).
  5. Z karbenátků může vytéct sýr, to však nevadí, stane-li se tak, karbenátky pouze zbavíme okolního vyteklého sýru.
  6. Nakonec vše smícháme nebo na těstoviny nalijeme omáčku a ozdobíme karbenátky.
Bon appetit!











sobota 19. března 2016

Krevetové špagety s česnekem/ Shrimp spaghetti with garlic

Mořské plody jsou pro mě naprostou lahůdkou a mohla bych je jíst pořád. Bohužel v našich zeměpisných podmínkách na nějaké extra čerstvé narazíte málokdy a často se musíte spokojit s mraženými plody ze supermarketů. Čerstvé a chutné bývají jen v těch dražšéch restauracích nebo přímo ve specializovaných prodejnách, kde jsou také celkem drahé. 
Jakmile jsem viděla v nabdce Lidlu krevety za 149,-, neváhala jsem ani na chvíli. Byly k nim ještě omáčky - koktejlová a sweetchilli. ostřejší omáčka mi chutnala více, ale stejně jsem si do nich krevety nenamáčela a využila je jinak - na jednoduché a hrozně dobré špagety.

Ingredience na dvě porce:
  • alespoň 15 chlazených krevet
  • 4 stroužky česneku
  • olej
  • špagety - množství dle chuti a potřeby
  • 3 velká rajčata
  • sůl, chilli
Postup:
  1. Nejprve si na rozpálené pánvi s olejem orestujeme česnek nakrájený na kolečka. Jakmile je sklovatý a začíná zlátnout, přidáme krevety. Nemícháme je, ale necháme zprudka opéct z každé strany cca minutu.
  2. Mezitím uvaříme špagety dle návodu.
  3. Rozmixujeme si nakrájený rajčata, až nám vznikne takové rajčatové"smoothie". Tuto směs nalijeme k orestovaným krevetám a česneku a necháme krátce zredukovat. 
  4. Směs osolíme, přidáme chilli, promíchám a poté smícháme s uvařenými špagetami. Ozdobíme krevetou a bazalkou.
Bon appetit!














úterý 15. března 2016

Rancheros la cocina mexicana

Také se vám stává, že se díváte na nějaký pořad o vaření a dostanete chuť na ta jídla, která tam připravují? Já jsem se včera dívala na to, jak vyrábějí tortily a začaly se mi sbíhat sliny na něco mexického. Ve velkých městech je super to, že můžete skoro kdykoliv zavolat dámejídlo.cz a oni vám doručí vaši pochoutku do pár minut. Vybrali jsme si mexickou restauraci Rancheros - la cocina mexicana -"mexický fastfood", protože měli pestrou nabídku všeho možného (tortily, buritos, fajitas, chilli con carne, mexické burgery,...) za velmi dobré ceny. Navíc jejich filozofií je, že spojují rychlé občertvení a zdravé, čertsvé pokrmy z čerstvých surovin. A moje dojmy?

  1. Jídlo bylo zabalené ve velké taštičce a plastových nádobách, k tomu ještě přidali dřevěné a plastové příbory, což se může hodit.

  2. Prvním pokrmem bylo kuřecí quesadillas - tortila, kuřecí maso, kukuřičná směs a sýr. K tomu byla navíc porce zakysané smetany s chalapenos papričkami, které pálila jako čert, ale jídlu dodala ten správný říz. Samotné quesadillas mě zase tak neohromilo, ale s pálivou smetanou to bylo moc dobré.

  3. Druhým jídlem bylo burrito - tortila, rýže, černé fazole, salát, kukuřičná směs a zakysaná smetana a samozřejmě kuřecí maso. Nikdy jsem neměla tortilu s rýží a fazolemi, přesto to chutnalo moc dobře. Jedinou nevýhodou bylo, že v pokrmu bylo málo zeleniny, která mi tam chyběla. Samotná tortila stála asi 99,-, což není nijak drahé, a bylo jí opravdu hodně. Vážila tak půl kila :D. 


4.   Ke všemu jsme ještě zdarma dostali malinkou mističku aztécké sladké rýže se skořicí. Ta byla    opravdu lahodná a zkusím si ji udělat i doma!:)


Celá mexická hostina byla dobrá, za relativně nízkou cenu zasytila a zdrama byl i super dezert. Oceňuji, že nic nebylo přepálené (vlastně ani smažené!) a bylo to z kvalitních surovin. Zároveň mi u jídla chybělo více zeleniny a něco "extra". Na jídle nebylo nic úplně zajímavého, ale chuťově nebylo určitě špatné. 

Hodnocení: 6/10



středa 9. března 2016

Bio medové perníčky/ Bio honey gingerbread

Poslední dobou ujíždím na BIO domácích potravinách. Ne, že bych jedla jen organické bio potraviny a všemu odstatímu se vyhýbala, ale když se blíží jaro, "očišťuju" svůj jídelníček od všeho nežádoucího. Velkým překvápkem pro mě bylo, když jsem v Bille narazila na tyto perníčky v bio kvalitě, které jsou vyrobeny v Česku z tradičních bio-surovin. Jsou strašně dobré, křehké, super k čaji, kávě nebo do ranní ovesné kaše. Stály okolo 40 kč, přesnou částku si už nepamatuji. Mají moc pěkné balení a hodí se skvěle jako menší dárek:)

Jsou vyrobené z pšeničné mouky, kvalitních tuků (kakaové máslo a slunečnicový olej),  bio třtinového cukru, bio medu, bio vajec a nejrůznějšího bio koření.





pondělí 7. března 2016

Chipsy z brambor s červenou a modrou dužinou/ Blue and red potatoes chips

Viděli jste už někdy modré či červené brambory? Já jsem se s nimi setkala poprvé ve škole, tyhle odrůdy brambor se běžně moc nedají koupit, ale jsou mnohem zajímavější. Mají zhruba 2-3x větší antioxidační aktivitu, než brambory klasické, ale chuťově jsou téměř stejné. Jako standartní příloha postačují brambory žluté, ale pro nějakou speciální příležitost, nezvyklé pohoštění či srandičku pro kamarády jsou tyto modré/fialové/červené brambory naprosto perfektní. Vřele doporučuji domácí chipsy nezvyklé barvy. Lze je připravovat ve "friťáku" (ačkoliv to není nejzdravější varianta), na pánvi nebo v troubě. Já své chipsy dělala ve fritovacím hrnci, z něj jsou totiž nejkřupavější :)

A kde je můžete sehnat? Většinou jsou v omezeném počtu dostupné na různých farmách:
 a spousta dalších...

Postup:

  1. Nejdříve brambory omyjeme, oloupeme a nakrájíme na cca 2-3 mm plátky (2mm jsou optimální).
  2. Poté brambory propláchneme, aby se zbavily škrobu a pořádně usušíme.
  3. Dále je buď v misce smícháme s olejem a naskládáme na pečící papír a dáme péct do předehřáté trouby na 220°C. Další možností je nalít do pánve či hrnce větší množství oleje, dobře rozehřát a vložit chipsy. Případně, jak jsem to dělěla já, plátky hodit do friťáku. Chipsy jsou hotové, jsou-li zlaté. Chipsy můžeme dochutit solí nebo bylinkami.





sobota 5. března 2016

Smoothie mánie/ Smoothie mania

O svém novém "smůtýčkovači" jsem vám psala zde. Je to vážně bomba a všem ho doporučuji. Stále ještě zkouším nové kombinace chutí, ale mými oblíbenými se staly dvě smoothie z ovoce a zeleniny.

První je kombinace jablka, banánu a červené řepy. Řepa je jednou z nejléčivějších potravin, využití má hlavně u onemocnění krve, respektive krvetvorby. Obsahuje snad všechny vitamíny, pektin, betain či rutin. Má taky vliv na pleť, vlasy či nehty, na zrak, imunitu a má silné antioxidační účinky (na začátek to s ní nepřehánějte, při vysokých dávkách vás z ní může bolet břicho či hlava). Doporučuji použít třeba sterilovanou řepu, neměla by však být v žádném slaném nálevu - slaná chuť by ve sladkém nápoji nebyla žádnoucí.






Druhé smoothie je z jablka, pomeranče a okurky. Poměr nechám na vás, lepší je více pomerančů a jablek a asi polovina okurky - má totiž silnou vůni a né všem je to příjemné. Chuť je ale v nápoji příjemná a okurka dodá "smůtýčku" spoustu cenných látek- vitamínů, minerálů a vody.