úterý 23. února 2016

Sójové mléko a snídaně/ Soya milk and breakfast

Někde jsem četla, že Megan Fox nejí mléčné výrobky a díky tomu má úžasnou postavu. Taky jsem četla, že mléko zahleňuje, způsobuje problémy se zažíváním a že dokonce 75% lidí trpí laktózovou intolerancí. Co z toho je pravda, moc netuším, ve škole jsme se vždy učili o důležitosti vápníku a dalších látek v mléce... potom jsem viděla jedno fakt odporné video o tom, jak špatně zacházejí s krávami a jak krávy v chovech trpí. Ne, že bych se rozhodla mléko úplně vyřadit ze svého jídelníčku, ale trochu ho teď omezuji. A jakou jsem si místo něj našla alternativu? Sójové mléko!

Mléko ze sójových bobů obsahuje zvýšený obsah lecitinu, železa, vitamínu B1 a B3. Navíc v něm nejsou žádné viry či bakterie, pesticidy ani antibiotika, jaké se mohou objevit v klasickém průmyslově produkovaném kravském mléce. Navíc chutná moc dobře, mně tedy více, než klasické mléko. Ještě raději mám to vanilkové. Jeho velkou nevýhodou je bohužel cena. Už dříve jsem si občas sójové mléko koupila, vždycky však jen ve slevě.

Některé názory varují, že přílišná konzuace fytoestrogenů ze sóji může ovlivnit hormonální systém, proto se to s ním nesmí přehánět. Při běžné konzumaci 1-2 skleniček denně  však nebezpečí nehrozí.

Já ze sójového mléka nejraději dělám snídaně - kaše


Rýžová instantní kaše s marmeládou a grepem.


Pohankovo - rýžová s banánem a ořechy

Pohanková s grepem a ořechy

pátek 19. února 2016

Lidl francouzský týden/ Lidl French week

V Lidlu jsem nikdy nijak moc nenakupovala. Jednou jsem si tam koupila nějakou německou bonboniéru, která chutnala střašně uměle a přeslazeně a na dlouhou dobu měl Lidl útrum. Potom jsem tam však jednou v rámci amerického týdne zkusila burákové máslo a bylo senzační! Dál jsem si tam během mexického týdne kupovala tortily, během italského týdne pesto, panacotu, mascarpone nebo limončíno... všechno byla bomba a to mě donutilo tam během různě zaměřených týdnů chodit častěji a častěji. Například během asijského minulého týdne jsem nakoupila suroviny na sushi (zde) za pár korun a vykouzlila maki-sushi asi pro 50 lidí :D.
Tento týden Lidlu vládne francouzská tématika, kterou mám moc ráda. Vína, sýry, dezerty a spousta dalších lahůdek za super ceny! Představím vám nyní 3 moje nejoblíbenější suroviny a recepty s nimi a vy je klidně do konce týdne ještě můžete vyzkoušet:).

1. Fíková marmeláda


Marmelády mám ráda, ale tuhle asi nejvíce ze všech. Poprvé jsem ji vyzkoušela někdy před 5 lety na dovolené v Chorvatsku. Je to typická středozemní marmeláda, která se většinou jí s bílým chlebem a veřte tomu nebo ne, je vynikající v kombinaci se sýrem. Já jsem si s ní ozvláštnila snídaňovou pohankovou kaši s vlašskými ořeechy a mandarinkovou šťávou (nalít na kaši šťávu možná nevypadá nejvábněji, ale chuťově je to mnohem lepší, než kaši jen ozdobit plátky mandarinek, vážně). 




2. Bazalkové pesto

Pesto je typické pro Itálii, ale v Lidlu ho můžete sehnat i v rámci francouzského týdne. V nabídce je tu třeba i tuňákové pesto, které taky doporučuju vyzkoušet. K pestu není snad ani potřeba nic říkat, vyrobit si domácí je nejlepší, ale tohle jako domácí chutná a se špagetami, permezánem a rukolou je to superrychlá chuťová bomba!





3. Makrónky

Není to moc fitnes záležitost, ale obrovská lahůdka. Někomu nechutnají kvůli silně sladké chuti, někdo je zbožňuje, jako třeba já. Mám v plánu vyzkoušet vlastní, zatím jsem se k tomu ale nedostala. V Paulovi je můžete sehnat v různých příchutích, ale za velmi vysoké ceny, stejně jako skoro všude, kde je prodávají. Například na pražském letišti vás jedna veliká makrónka vyjde asi na 70,-!!! Proto je tohle "lídlovské" balení 12 makrónek za 129,- pro mě naprostý zázrak a jen co si půjdu zaběhat, skočím si ještě pro jedno balení :D.


středa 17. února 2016

Hustá čočková polévka se zeleninou/ Lentil soup with vegetable

V jednom z minulých článku (konkrétně zde) jsem vám ukazovala mojí milovanou polévku z červené čočky. Lušteniny mám totiž moc ráda, přestože jsou docela podceňovanou surovinou a málokdy se v jídelníčku objeví. Ruku na srdce, kdy jste měli naposledy nějaký luštěninový pokrm? Obsahuje spoustu bílkovin, provitamin A, vitamín C, E a B12. Nezanedbatelný je také její obsah železa a kyseliny listové. Vláknina v čočce podporuje peristaltiku, je vhodná pro diabetiky a váže na sebe cholesterol, tudíž je skvělá na snižování jeho hladiny v těle. 
Dnes jsem se rozhodla, že uvařím lahodnou výraznou hustou čočkovou polévku se zeleninou a spoustou koření. V polévce je použit kostkový masox, který normálně nepoužívám, ale zrovna téhle polévce vdechne naprostou skvělou chuť. Jestli jste však zarytí odpůrci masoxu (stejně, jako normálně já :D), lze jen ochutit solí. Chuť potom ale není taková.

Ingredience na cca 6 větších porcí:
  • jedno balení čočky (470 g)
  • 1 střední cibule
  • 4 stroužky česneku
  • 3 střední mrkve
  • 3 brambory
  • trochu oleje
  • 1 kostka masoxu
  • lžička majoránky
  • lžička sladké papriky
  • 2 bobkové listy
  • špětka soli, je- li potřeba dochutit
Postup:
  1. Je dobré čočku nechat alespoň na hodinu namočit do studené vody. Já ji však jen propláchla a nenamáčela a taky byla krásně měkká, takže pokud nestíháte, není potřeba namáčet (zvýší se tím ale její stravitelnost). 
  2. Na kapce oleje krátce orestujeme najemno nakrájenou cibulku a 2 nasekané stroužky česneku. Poté přidáme čočku, bobkové listy a promíchme, zalijeme asi 3 půllitry vody a na vysokém stupni vaříme cca 25 minut.
  3. Po zhruba 25 minutách přidáme na kolečka nakrájenou mrkvičku (cca 2 milimetrové) a na malé kostičky nakrájené brambory. Do polévky přilijeme další půllitr vody a vaříme dalších 25 minut. Důležité je, aby čočka, brambory a mrkev byli měkké.
  4. Jakmile je vše měkké, přidáme 3 prolisované stroužky česneku, kostku masoxu, lžičku majoránky, lžičku sladké papriky, případně sůl a necháme ještě asi 2 minuty probublat.
Bon Appetit!





pondělí 15. února 2016

Tortilla s kuřecím masem a rajčatovou salsou/ Chicken tortilla with tomato salsa

Již dříve jsem psala, že mexickou kuchyni můžu. Nejen můžu, ale mám ji velmi ráda. Nejen ráda, ale zbožňuju ji. Malou ukázku mých oblíbených mexických specialit jsem vám předvedla už tady. Před včerejškem jsem si připravila hrozně rychlé a výborné tortily s kuřecím masem, rajčatovou salsou, zeleninou a česnekovým dresingem. Tortily bych ráda udělala domácí, ale z nedostatku času jsem sáhla po hotových, které mají skoro ve všech marketech. Česnekový dresing od Hellmans je také kupovaný, ale domácí lze nahradit směsí majonezy, jogurtu a drceého česneku. Rajčatová salsa zavání italskou kuchyní, ale k mexiku se moc hodí.

Ingredience na 6 tortil:
  • Balení tortil
  • Česnekový dresing
  • Zelenina podle chuti- ledový salát, paprika, cibule..
Na salsu:
  • Balení cherry rajčátek
  • 1 červená cibule
  • 1 bílá cibule
  • 2 stroužky česneku
  • koriandr
  • sůl, pepř, olivový olej, limetka
Na kuřecí kousky:
  • 3-4 kuřecí prsní řízky
  • kari, červená paprika, sůl, pepř, olej
Postup:
  1. Nejprve omyjeme, nakrájíme (na kostičky) a naložíme maso - do směsi kari koření, sladké červené papriky a pepře s olejem. Vložíme do ledničky a necháme odpočívat.
  2. Rajčatová salsa je snadná - na nejjemnější kousky, jaké jen můžete vytvořit, nakrájíme cherry rajčátka, obě cibule, přidáme nadrcený česnek a koriandr, ochutíme solí, pepřem, olivovým olejem a trochou limetkové šťávy.
  3. Maso nakrájené na kostičky prudce orestujeme do zlatova. 
  4. Nakrájíme si zeleninu na nudličky - paprika, salát, cibuli a cokoliv, na co máte chuť.
  5. Tortily opečeme na such pánvi, aby se prohřály.
  6. Na závěr potřeme tortilu dresingem, salsou, navrstvíme maso a zeleninu a zarulujeme.
Bon appetit!








neděle 14. února 2016

Valentýnský tip/ Valentine food tip

Každý rok chodíme na Den svatého Valentýna do restaurace na valentýnské menu. Protože jídlo spojuje a láska prochází žaludkem:).

Tento rok nebyl vyjímkou. Sice jsem nic z níže uvedených pokrmů nevařila, ale vše jsem ochutnala, inspirovalo mě to v mé další "kulinární tvorbě" a ráda bych tímto inspirovala i já vás. Recepty myslím nebudou zas tak složité (mnimálně předkrmy), ale jídla to byla nadmíru chutná a zajímavá. Nechte se inspirovat a třeba ještě dnes si připravte a uvařte něco podobného :).


  • Bruschetta s rajčatovým tatarákem a buvolí mozzarellou

  • Tortelloni plněné masovou fáší na pancettovém másle sypané ovčím sýrem pecorino

  • Konfitovaná křepelka podávaná s batátovým pyré s koriandrem a švestkovo-pomerančovou omáčkou s červeným vínem

  • Ananasové želé s borůvkovou omáčkou a mátovou espumou
Hezkého Valentýna všem:)) <3

pondělí 8. února 2016

Sushi

Když jsem viděla leták z Lidlu na asijský týden, hned mi bylo jasné, že je ten pravý čas vyrobit svoje první sushi. Sushi mám totiž strašně ráda, je relativně lehké, dobré a taky zdravé. Přestože obsahuje rýži, která se při hubnutí ve větším množství moc nedoporučuje, malé porce, zelenina, mořské plody a ryby činí ze sushi dietní pokrm. Obsahuje vitamíny, minerální látky a dobré tuky a glykemický index je docela nízký díky mořské řase, rybám, tofu či přítomné zelenině. 

Sushi bývá většinou dosti drahé, zvláště, pokud nemáte v  plánu dát si jen 6-ti kouskovou sadu Maki-sushi, ale třeba více kusů, více druhů... proto se skutečně vyplatí "homemade-sushi". Potřebovat budete:
  • "Sushirýži" , která je určená přímo na sushi (speciální japonská kulatá rýže)
  • Rýžový ocet (ne jiný!), sůl, cukr
  • Mořskou řasu Nori
  • Sojovou omáčku
  • Wasabi pastu
  • Sezam
  • Okurku
  • Lososa (uzeného či syrového)
Sushi je docela variabilní, můžete ho naplnit čím chcete, nejčastěji se však plní okurkou, avokádem, tuňákem nebo lososem. Já jsem se docela bála syrového lososa (především o jeho čerstvost) a tak jsem použila uzeného. Sushi jsem taky naplnila praženým sezamem, okurkou a wasabi. Na internetu je k vidění spousta videí, receptů a postupů, jak sushi vyrobit. Já jsem skloubila několik dohromady a tohle je můj návod. (Mimochodem rolovací podložku na výrobu rolek už v Lidlu neměli, tak jsem použila papír potažený potravinářskou folií a taky to šlo:))

  1. Ze všeho nejdůležitější je rýže. Pokud máte tu správnou kulatou, pořádně ji propláchněte (cca 300 g). Klidně víckrát, ale hlavně, aby voda, která z rýže odtéká, byla čirá. Potom rýži zalijeme vodou v poměru rýže : voda - 1:1,5 Nejdřív přivedeme prudce k varu, poté stlumíme a vaříme, dokud se voda neodpaří.
  2. Rýži necháme vychladnout a potom ji smícháme se směsí rýžového octa, cukru a soli (6:6:1 - 60 ml octa, 60 g cukru a 10 g soli). Rýže musí do sebe tuhle směs jakoby "nacucnout".
  3. Když je rýže hezky chladná, vezmeme si vždy půlku řasy (ano, řasa se většinou půlí napůl), naneseme na ni 0,5 cm rýže, ale jeden okraj necháme tak 1 cm volný (dole na obrázku je ukázka). Doprostřed rýže dáme suroviny -nejprve lehkou tenkou vrstvičku wasabi pasty, dále rybu, pásky okurky, avokáda a posypeme sezamem.
  4. Rolku potom zarulujeme, volný 1 cm navlhčíme vodou a slepíme ke koncové řase. Vznikne rulička, kterou krájíme navlhčeným ostrým nožem na půlku a potom každou půlku na 3 dílky = celkem tedy vznikne 6 dílků.
  5. Namáčíme do sojovky smíchené s trochou wasabi křenu. Často se mezi jednotlivými kusy jí také naložený zázvor, ale ten jsem tentokrát vynechala.









Lady ještě malá ukázka, jak sushi rolovat:


neděle 7. února 2016

Mexické tipy/ Mexican food tips

Nejsem fanoušek mega pálivých pokrmů, ale i přesto mi je mexická kuchyně hodně blízká. Tortily, spousta zeleniny, fazole, rychle upravené maso, omáčky... V Praze existuje spousta vyhlášených podniků, které se zaměřují na mexické speciality (třeba Las Adelitas, tuším?), já jsem však navštívila restauraci v moravském Šumperku, Red Rat. Je to restaurace na malém městě, takže tu člověk nesmí čekat zázraky v podobě vrcholné gastronomie a vypilované servírování či food-styling (tím nechci říct, že na mělém městě se nemůže dobře vařit, ale víte, jak to myslím ;)), ale pokud se sem někdy dostanete, stojí to celkem za to. 

Prostředí restaurace je celé v mexickém stylu, najdete tu sombréra, flašky od teqiuly či rumů, kaktusy... zkrátka všechno, co k Mexiku patří. Jídelní lístek je zaměřen nejen na pokrmy z Mexika, ale také z Texasu, tudíž si tady můžete klidně dát cibulové kroužky, hambáč, pořádný steak, hranolky,  BBQ omáčku, křidýlka a spoustu dalších. 

Předkrmy jsou bomba, když pominu servírování na univerzálním salátku, jež maliko evokuje 90. léta:
 smažená cibulová kolečka v těstíčku se zakysanou
smetanou a chilli omáčkou
sušené švestky plněné papričkami jalapeňos
pečené ve špekovém kabátku se salátkem
Samozřejmě je tu dost pestrá nabídka tortil - fajitas, které se podávají se zeleninou, dipy, guacamole, sýrem, omáčkami a pečeným masem na horké pánvičce:



Hrozně dobré je taky Tacos (kukuřičná tortila) s masem nebo se směsí chilli con carne (mleté hovězí s fazolemi a chilli):

kukuřičné tortily plněné Chilli con Carne,
cibulí, zapečeným sýrem, zakysanou smetanou
a salsou
Jestli jste milovníci stejků, dobrý hovězí steak z argentinského býčka s nejrůznějšími přelivy a přílohami je taky dobrá volba:

Dereztů je tu plno, můžete si dát obligátní horké maliny se zmrzlinou nebo banán se šlehačkou, ale když chcete vyzkoušet  mexickou klasiku, nabízí se například plněná tortila s nutelou obalená ve skořici a doplněná o vanilkovou vynikající zmrzlinu a šlehačku:


Doporučila bych zdejší nápoje. Mají tu moc dobrá vína (třeba Montepulciano), míchané nápoje (margarita, bacardi, cuba libre, mojito) a především alkoholické nápoje - tequilu a rumy. Všechno jídlo i pití je navíc ve velmi přístupné (možná až nízké?) cenové relaci, rozhodně tedy platí - ZA MÁLO PENEŽ HODNĚ MUZIKY :D.

LOKACE: **
PROSTŘĚDÍ: ****
CHUŤ: ****
OBSLUHA: ***
CENA: *****

(Fotografie nejsou nic extra, jsou focené při tlumeném světle na mobil)

sobota 6. února 2016

Těstovinování/ Pastas

Mám hrozně ráda snad všechna italská jídla - pizzu, rizoto, mořské plody na všechny způsoby, caprese a samozřejmě taky těstoviny. Vždy se minimálně jednou týdně objeví na mém jídelníčku. Na blogu již bylo několik receptů s nimi, ale já mám pro vás dva tipy z minulého víkendu, kdy jsem byla v jedné malé italské restauraci.

První těstoviny byly Tagliatelle s krevetami, česnekem, olivovým olejem, bílým vínem, pomerančovou kůrou a petrželkou. Naprostá lahůdka, pokud jste milovníkem krevet a výrazných chutí. Neznám přesný recept, ale dle mého se k těstovinám uvařeným "na skus" přidá směs restovaných krevet, česneku a kůry, podlitá bílým vínem. Přidá se olivový olej a petrželka a lahůdka je na světě!



Druhé těstoviny byly Penne s kousky vepřové panenky, fazolovými lusky, zeleným pepřem a parmazánem. Opět delikatesa s lahodnou chutí vepřové panenky, která se lehce orestuje na oleji, přidají se lusky a vše se dochutí pepřem a dozdobí parmazánem.


Brzy recepty vyzkouším také doma a ozvu se, jaký byl výsledek:)

Costa Coffe

Tohle není klasická recenze kavárny, ale spíše velmi krátné pojednání o tom, jak jsem se celou dobu těšila na návštěvu Costa cofee a odešla jsem napůl dobře najezená a napitá, ale zároveň napůl lehce zklamaná.

Kavárny mám moc ráda, ačkoliv nejsem zase takový milovník kávy. Mám vždy ráda tu odpočinkovou kavárenskou atmosféru, slaďoučké dezerty a různá kapučínka s příchutěmi. Ráda chodím třeba do Cross café (více o něm zde) nebo do Starbucks či do nějakých "unkown" kaváren. Dlouho jsem se chystala do Costy a když jednu pobočku otevřeli kousek od našeho bytu, byla jen otázka času, než se tam podívám.

Moje dojmy jsou trochu smíšené
  • Prostředí je velmi krásné a pohodové. Lze si sednout na gaučík a celé hodiny zde číst noviny, připojit se na wifi (ne, že by to jinde nešlo) a užívat si dobré zákusky a kafíčka. Navíc během asi třičtvrtě hodiny, co jsem tu byla, zde bylo asi 90% cizinců, takže si tu člověk připadal, jako někde v Londýně (tady káva Costa prý vznikla:)). 
  • V pultech u kasy na vás čeká pestrá nabídka dezertů, včetnně cheesecaků, muffinů, tiffinů, dortíků a koláčů. Mají zde různé snacky, sendviče, panini, sladké pečivo a saláty. Vše vypadá opravdu lahodně a lákavě, takže nejspíš budete chvíli přemýšlet nad tím, co si vůbec dát.
  • Nápojů je tu také velká řada. Kromě kávy v mnoha podobách si tu můžete dát čaj, drinky a limonády. 
  • My jsme v Costě byli na snídani a objednali si dvě Tiramisu latte, což je teď jejich novinka. Na všech letácích a poutačích vypadá nápoj opravdu veliký a s bohatou "pěnou" a kakaovým zdobením. Ve skutečnosti dostanete spíše menší skleničku plnou dobré kávy s trochou šlehačky a lehkou posypkou. Nápoj byl dobrý, ale za 80,- člověk čeká větší bombu. Ke kávě jsme si dali čokoládový muffin, tiffin a sendvič s lososem a koprem. Chuťově mě překvapil hlavně muffin, který byl vynikající, i když v mém nebylo zrovna moc náplně. Tiffin a sendvič mi také chutnali, ale za tu cenu to nebylo opět nic extra.
  • Za dvě kávičky, muffin, tiffin a sendvič jsme platili cca 360 Kč. Nejsem žádný šetřílek, pokud jde o jídlo, tak si ráda vyhodím z kopítka a připlatím si za kvalitu, ale za tuhle cenu se může člověk krásně nasnídat ve vyhlášených luxusních přažských kavárnách a nemusí jíst lososa z plastového obalu a podtácku.
LOKACE: ****
PROSTŘĚDÍ: ****
CHUŤ: ****
OBSLUHA: ****
CENA: **